Ranking polskich, a także zagranicznych filmów

Add comments

Przerwa między świętami a nowym rokiem to idealna chwila na bilans wydarzeń w krajowym i światowym kinie. Zadebiutowało na pewno sporo, przede wszystkim w kinie 3D, gdzie mieliśmy całą serię lepszych i gorszych filmów, które cieszyły nasze oczy. W tym zestawieniu spróbujemy wytypować najlepsze produkcje z Polski a także ze świata, nasza ocena może być nie obiektywna i nie zgadzać się z wrażeniami innych widzów. Na start kino krajowe, w naszym kraju zostało nagranych łącznie 250 produkcji w ciągu tego roku. Wybraliśmy filmy, które wg. nas są najlepsze.

Najlepszą produkcją okazał się film pt. „Różyczka”, produkcja oparta na faktach to historia o romansie pisarza oraz młodej kobiety, pomimo dużej różnicy wieku, wykształcenia i statusu społecznego, pisarz bierze ślub z kobietą. Zakochany nie dostrzega że ich znajomość to nie zbieg okoliczności.

To zaplanowane działania tajnych służb które mają na celu kompromitację pisarza. Na drugim miejscu w zestawieniu jest „Beats of Freedom – Zew wolności”, film dokumentalny pokazujący historię narodzin rocka w Polsce, w momencie przełomu w latach 80. Produkcja obfituje w archiwalne zdjęcia m.in. z festiwali w Jarocinie. O czasach buntu i tworzenia muzyki, która stała się częścią historii mówią m.in. Marek Niedźwiecki, Krzysztof Skiba, Kazik Staszewski.

Dramat obyczajowy, pt. Wszystko co kocham którego reżyserem jest Jacek Borcuch zajął w naszym zestawieniu trzecią pozycję. Film opowiada o tym jak Janek, który ma 18 lat, syn oficera marynarki wojennej, tworzy zespół punkrockowy, by głośno krzyczeć o sprawach dla niego bardzo ważnych.
Jego życie wypełnia muzyka oraz pierwsza wielka miłość – Basia, nic jednak nie jest trwałe. “Solidarność” walczy o wolność i demokrację, w kraju rośnie napięcie. Rząd w tajemnicy szykują stan wojenny. Bunt młodości w czasie politycznej zawieruchy może stać się zarzewiem tragedii. Gwałtowny konflikt z komisarzem stanu wojennego i śmierć bliskiej osoby zmienią w świecie Janka wszystko.

Dramat pt. „Chrzest” znalazł się na 4. miejscu. Film opowiada historię Michała, który wraz ze swoją żoną Magdą przenosi się do Warszawy, ucieka od swojego dawnego świata kryminalnego, ciąży na nim wyrok mafii. Kiedy rodzi im się syn, Michał postanawia że ojcem chrzestnym będzie Janek, dawny kolega Michała. Jankowi imponuje przeszłość Michała, w trakcie historii odbędzie się “walka o duszę” Janka, między Michałem, a szefem mafii. Tekst scenariusza zawiera religijne odniesienia do tematu “zaprzedania duszy” i rytualnej ofiary. Kameralna historia splata losy trójki bohaterów niczym w tragedii antycznej, prowadząc do nierozwiązywalnego konfliktu z siłami dobra i zła.

Ostatnim filmem w naszym rankingu jest film pt. „Skrzydlate Świnie”. Gdy pewnego dnia lokalny klub sportowy przestaje istnieć, życie czwórki głównych bohaterów wywraca się do góry nogami. Oskar będzie musiał iść do pracy zostanie zmuszony do założenia garnituru i przyjęcia posady od miejscowego Bossa. Nowa działalność Oskara ściągnie na niego prawdziwe kłopoty, zostawi go żona i nieoczekiwanie dojrzeje.

Najlepsze premiery filmów polskich postaramy opisać w następnym naszym artykule, ponieważ szanujemy czas naszych czytelników. Pracujemy także nad zestawieniem najlepszych zapowiedzi na nowy rok.

Odpoczynek 19 grudnia 2014

Comments are closed.